دسته‌بندی نشده

نسل جدید لوله های برق

نسل جدیدی از لوله ها در سیستم برق ساختمان ها به کار برده می شود. از این جمله می توان به لوله پلی آمید و لوله خرطومی فلزی روکش دار اشاره کرد.

پلی آمید چیست؟

پلی آمیدها ترمو پلاست های نیمه کریستال با جرم مخصوص می باشند. رنگ طبیعی آنها به علت کریستاله بودن کرم رنگ است ولی قابلیت رنگ پذیری دارد . پلی آمید ها مواد قابل اشتعال می باشند.
با این وجود در گرمای ثابتی از منفی 30 تا مثبت 70 درجه سانتیگراد بدون هیچ مشکلی قابل استفاده می باشند. این مواد قابل پخت و استریل می باشند ولی پخت مستمر آنها باعث جذب رطوبت و تغییر ابعاد محصول می گردد.

ویژگی مکانیکی ، محدوده ذوب شدن کریستال ها و جذب رطوبت پلی آمید ها تابع درجه کریستالی آنها می باشد. با افزایش درصد کریستالیته، ویژگی پلی آمید ها مانند مقاومت شیمیایی ، مدول الاستیکی، مقدار تنش در نقطه تسلیم و درجه ذوب شوندگی افزایش می یابد.
و در مقابل ازدیاد طول، ویژگی ایزولاسیونی، ضریب دی الکتریکی، شفافیت و تمایل به جذب رطوبت پلیمر در آب 20 درجه سانتیگراد کاهش می یابد.

مزایای لوله پلی آمید :
استحکام خوب، مقاومت در برابر حلال ها و مواد نفتی، ضربه پذیری، مقاومت در برابر ساییدگی، قابلیت انعطاف پذیری .
معایب لوله پلی آمید :
از معایب آن میتوان به بالا بودن قیمت ،جذب مقدار زیاد آب و همچنین نداشتن مقاومت در برابر اسید های قوی نام برد.

لوله خرطومی فلزی روکش دار
لوله ای فلزی ،منعطف با مقطعی گرد و فنری جهت محافظت از انواع کابل های فشار قوی ، فشار ضعیف و انواع سیم ها از جمله مخابراتی ، شبکه ، سیستم های نصب دوربین مدار بسته استفاده می شود

از کاربردهای دیگر لوله خرطومی فلزی روکش دار : سیستم هدایت کابل کشی از سنسورهای حساس به تابلو برق ها ، ابزارهای دقیق و پنوماتیکی و هر وسیله الکترونیکی مورد نظر که کابل آنها باید در شرایط امن قرار داشته باشد .

در تمام لوله کشی ها چه لوله کشی برق و چه آب لوله ها توسط اتصالات لوله به هم متصل می شوند . این اتصالات لوله از جنس های مختلف پلاستیکی ،استیل ، گالوانیزه و… ممکن است باشد که متناسب با جنس لوله کشی استفاده می شود.